úterý 26. dubna 2011

Jak napsat zavináč @

Zavináč
Symbol "@" v mluvené řeči zavináč, salamander či at nebo i prasátko je znak používaný v současné době především v e-mailové komunikaci, v e-mailové adrese odděluje jméno uživatele a jméno domény. Jeho původ je však mnohem starší a použití je mnohem rozmanitější, viz Wikipedie.

Jak napsat zavináč
Než začnete psaní zavináče zkoušet, najeďte kurzorem a klikněte do textového pole, kde chcete, aby se zavináč zobrazil.

Existuje několik způsobů jak můžete zavináč napsat. Záleží na nastavení jazyka a klávesnice, které používáte, a na rozložení znaků na vaší klávesnici. Z níže uvedených způsobů vám tedy nemusí fungovat všechny.

pravý [alt] + [v] - napravo od mezerníku se zpravidla nachází klávesa s označením [alt] nebo [alt gr], bez ohledu na označení se jedná o pravý [alt], jehož stiskem spolu s klávesou [v] byste měli docílit zobrazení zavináče na vaší obrazovce.

[alt] + [6] a [4] - použitím kódování ASCII tabulky, kde zavináč má přiřazenu hodnotu 64. V tomto případě je potřeba stisknout klávesu [alt] nacházející se nalevo od mezerníku, držet ji stisknutou a vyťukat číslo 64 tak, že nejdříve na numerické klávesnici zmáčknete číslici 6, kterou následně uvolníte, pak totéž uděláte s číslicí 4, kterou po té rovněž uvolníte, na závěr pustíte klávesu [alt] a zavináč by měl být zobrazen. Pozor, na laptopu se numerická klávesnice obyčejně nenachází tak, jako u běžných klávesnic.

EN [2] - přepnete-li se do anglické klávesnice, což lze často docílit současným stisknutím a následným uvolněním kláves [shift] + [alt], pak můžete docílit jednoduchého zobrazení zavináče pomocí klávesy [2], kterou na české klávesnici píšete písmeno [ě]. Po té lze na českou klávesnici přepnout stejným způsobem pomocí [shift] + [alt].

UK [§] - na britské klávesnici se zavináč píše stiskem tlačítka [' @] spolu s klávesou [shift]. [Shift] se mačká jako první. [' @] se nachází v pravé části klávesnice, od dvě tlačítka napravo od klávesy písmene [L], tedy jako český [§]. Máte-li náhodou nastavenu britskou angličtinu nebo používáte-li počítač ve Velké Británii.

Linux - na české klávesnici většinou funguje kombinace kláves pravý [alt] a klávesy [ě 2].

MacOS X - zde se zavináč píše pomocí stisku klávesy [alt option] a klávesy [ě 2].